EICMA 2016: Bavoři přidali další R nineT a GS pro teenagery

vydáno 10. 11. 2016, text Jan Rameš, foto BMW

Je neuvěřitelné, co všechno se kolem základu R nineT dá postavit za modely. V Miláně byl představen již pátý! A nejen to...

R nineT Urban G/S

Vážně už by nás asi nepřekvapilo, kdyby se zanedlouho objevila "devadesátka" i jako skútr. No dobře, to už by bylo přes čáru, ale začínáme věřit tomu, že bavorští designéři pod vedením Edgara Heinricha dokáží z platformy R nineT udělat prostě cokoli.

Máme roadster, máme Scrambler, v Kolíně byl představen úplně nejvíc nejočesanější naháč Pure a k němu naopak nádherný kafáč s kapotkou Racer. A teď přichází model, jehož existenci naznačoval sám šéfdesignér v rozhovoru v tištěných ČMN již před měsícem. Prý měl mít něco společného s konceptem Lac Rosé...

Nový Urban G/S má byl ale nejvíc ze všeho inspirován úplně prvním géesem, o čemž svědčí i to lomítko. V roce 1980 se totiž praotec všech cestovních endur jmenoval R 80 G/S, jako Gelände/Strasse, do terénu i na silnici. Barevné provedení je skvělé, maska kolem světla, známá z dvouventilových modelů, potěší svým návratem. Akorát rozměry kol jsou čistě moderní, vzadu široká sedmnáctka, vpředu devatenáctka.

Spolu s Urbanem byla představena i upravená verze roadsteru, základního modelu, který celé šílenství kolem "devadesátky" odstartoval již v roce 2013. Napřesrok se dočkáme jiné geometrie, hezčích budíků nebo třeba nastavitelné přední vidlice.

G 310 GS

To by bylo, aby malé GS nebylo! A to by bylo, aby si tohle Němci nechali ujít. Písmena GS jsou dnes snad ještě větším zaklínadlem než BMW. A upřímně - i šestnáctiletí mají nárok na to, aby byli součástí rodiny nejslavnějšího cestovního endura.

Základem je pochopitelně naháč G 310 R, který byl představen loni. Ovšem pro pohodlné cestování a sem tam průjezd nějakým lehkým terénem byl náležitě upraven, zdvihy odpružení činí shodně 180 mm, což je pěkné, a vepředu najdeme 19" kolo. Jelikož jsou ráfky lité, je jasné, že víc než na skákání po dunách je malé géčko určeno na boj s městskými a silničními výmoly.

HP4 RACE

Ještě je to jen prototyp, a už z něj okruhoví maniaci nemohou spát. Dlouhá léta byl karbon určen maximálně pro kapoty a nejexotičtějším materiálem v konstrukci stroj byl hořčík, a letos prásk, hned dva stroje, pro které je uhlík základní stavební kámen. Vedle Ducati 1299 Superleggera má svou karbonovou krásku i BMW - rám, kyvka, ráfky. Žádné bližší parametry nebyly zveřejněny, akorát oznámení, že limitovaný počet kusů bude vyroben v druhé půlce roku 2017.

Drobné modelové změny

V Miláně BMW představilo ještě další novinky, ale nejsou to nové modely v pravém smyslu, jen upravené stávající. Pochopitelně je vždy v hlavní roli motor plnící normu Euro 4. Řadovým dvouválcem vybavené modely F 800 R a GT dostaly elektronický plyn a pár jemných designových retuší, bestseller R 1200 GS se zase může pochlubit vylepšenou elektronikou včetně další generace semiaktivního elektronicky ovládaného odpružení. Skuteční offroadisté přivítají verzi Rally určenou do terénu. Poslední novinkou je luxusní křižník K 1600 GTL, který po vzoru sportovnějšího gétéčka obdržel zpátečku a obousměrné rychlořazení.

R nineT Urban G/S G 310 GS R 1200 GS BMW na veletrhu EICMA

Komentáře k článku:
Další články z rubriky

  • ČMN 11/2018 právě v prodeji
  • Travis Pastrana zopakuje skoky Evela Knievela!
  • 7 věcí, které potřebujete vědět o nové Aprilii Dorsoduro 900

Kam dál

  • VIDEO: KTM 790 Duke alias Posel budoucnosti
  • <span style="color: red">ČMN 2007: </span> Stará dobrá škola
  • 5 rozdílů: Jawa 350 Special vs. Jawa 350 OHC

Technická poradna

Zodpovězené 330 otázek

Honda CBR 1100 XX Super Blackbird '00

Nezodpovězené 365 otázek

Husqvarna TE 570 '01

te570,po padu za jizdy vynecha,kdyby došel benzin,po pul hodine naskoči na kopnuti,hladina ok,bohatost pul otačky,jehla na dvojce od vrchu,svička ok,volnobeh drži neškube,magnety na miste,za jizdy občas...


© Copyright Bikes Publishing, s.r.o 1998 - 2018 - Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno. Obsah vygenerován 25. 5. 2018 v 5:11 za 0.453 sekundy. TOPlist