Sportovní víkend v rychlém přehledu (1. – 2. července)

vydáno 3. 7. 2017, text Dominika Nováková, foto Robert Sobčák, Radek Lavička, MX GP, Enduro GP, BSB, Fans of Smrž

Je za námi čtvrtý závod mezinárodního mistrovství motokrosu v Opatově, letos seriálu zatím příliš nepřeje počasí, v Opatově závodníky přivítal silný déšť. Naopak na mistrovství světa enduro v Řecku bylo horko k padnutí. Bratrům Čermákům se vyvedl závod MS sajdkár ve Francii a v Moto GP se na stupně vítězství postavil nováček v královské kubatuře.

BAM MM ČR motokros

Opatov

Možná víc než jindy byl na opatovské trati důležitý výsledek kvalifikace a následný start do závodu. Po ranním vytrvalém dešti se na bahnité trati vytvořila jenom jedna ideální kolej. Ta často jezdcům komplikovala předjíždění, hlavně pak, když ti rychlejší dojeli závodníky o kolo zpět. Mezi ženami byla opět nejrychlejší Němka Steffi Laierová, i přesto, že jí cestu k vítězství komplikovala Larissa Papenmeierová, která dojela druhá. Třetí byla Barbora Laňková. Mezi veterány byl opět suverénně nejlepší Martin Žerava, v MX1 vyhrál Martin Michek, ovšem druhou rozjížďku ovládl Filip Neugebauer, který má MM ČR spíš jako trénink, věnuje se hlavně závodům v Německu. A ve třídě MX2 byl nejrychlejším Maďar Bence Szvoboda, druhý dojel Sulivan Jaulin z Francie, třetí Slovák Richard Šikyňa.

Ženy: 1. Laierová (D, KTM), 2. Papenmaierová (D, Suzuki), 3. Laňková (Suzuki), 4. Vítková (Yamaha), 5. Hromková (KTM), 6. Simonová (Yamaha); Ženy průběžně: 1. Laierová, 2. Laňková, 3. Simonová, 4. Vítková, 5. Hromková, 6. Kapsamerová (A, KTM); Veterán: 1. Žerava (Suzuki), 2. Kadleček (Husqvarna), 3. Hammerl (A, Kawasaki), 4. Buchta (Honda), 5. Horský (Yamaha), 6. Černý (SVK, KTM); Veterán průběžně: 1. Žerava, 2. Kadleček, 3. Černý, 4. Buchta, 5. Hammerl, 6. Doppler (A, Kawasaki); MX1: 1. Michek (KTM), 2. Neugebauer (Kawasaki), 3. Bartoš, 4. Romančík (oba KTM), 5. Šimko (SVK, Suzuki), 6. Sukup (Kawasaki); MX1 průběžně: 1. Michek, 2. Romančík, 3. Bartoš, 4. Šimko, 5. Sukup, 6. Weschta (Suzuki); MX2: 1. Szvoboda (H), 2. Jaulin (F), 3. Šikyňa (SVK, všichni KTM), 4. Drdaj (Yamaha), 5. Poláš (SVK, KTM), 6. Liška (Yamaha); MX2 průběžně: 1. Szvoboda, 2. Jaulin, 3. Šikyňa, 4. Liška, 5. Drdaj, 6. Krč (KTM).

Moto GP

Sachsenring, Německo

Závod v Německu v kategorii MotoGP vyhrál Marc Márquez, na Sachsenringu bral první místo už poosmé v řadě. Druhé místo ale nejspíš nikdo nečekal, na tom se umístil domácí Jonas Folger, který je v královské kubatuře nováčkem, je to zatím jeho nejlepší umístění. Třetí dojel Andrea Dovizioso. Karlu Abrahamovi se příliš nedařilo, když cílem projel na nebodované sedmnácté pozici. Jakubu Kornfeilovi v Moto3 to letos na Mahindře nejde. V devátém závodě poosmé nebodoval. Dojel 18. Na posledním závodě v Německu letos popáté v Moto3 zvítězil Joan Mir, ve třídě Moto2 byl nejúspěšnější Franco Morbidelli.

MotoGP: 1. M. Márquez, 2. Folger, 3. Pedrosa… 17. Abraham; MotoGP průběžně: 1. M. Márquez, 2. Vinales, 3. Dovizioso… 19. Abraham; Moto2: 1. Morbidelli, 2. Oliveira, 3. Bagnaia; Moto2 průběžně: 1. Morbidelli, 2. Lüthi, 3. Oliveira; Moto3: 1. Mir, 2. Fenati, 3. Ramirez…18. Kornfeil; Moto3 průběžně: 1. Mir, 2. Fenati, 3. Canet… 24. Kornfeil.

MX GP

Agueda, Portugalsko

Osminásobný mistr světa Antonio Cairoli míří za dalším titulem. Letos ukazuje, že rozhodně ještě nehodlá končit a aktuálně vede šampionát v kategorii MXGP. Má teméř stobodový náskok na druhého Desalleho. Tony Cairoli vyhrál i závod v Portugalsku před Herlingsem a Jasikonisem. Slabší třídu MX2 ovládl Jeremy Seewer, druhý dojel Pauls Jonass a třetí Thomas Covington. Lídrem šampionátu je Jonass.

MXGP: 1. Cairoli (I), 2. Herlings (NL, oba KTM), 3. Jasikonis (LT, Suzuki), 4. Febvre (F, Yamaha), 5. Nagl (D, Husqvarna), 6. Gajser (SLO, Honda); MXGP průběžně: 1. Cairoli, 2. Desalle (B, Kawasaki), 3. Paulin (F, Husqvarna), 4. Herlings, 5. Gajser, 6. Febvre; MX2: 1. Seewer (CH, Suzuki), 2. Jonass (LAT, KTM), 3. Covington (USA), 4. Olsen (DK, obaHusqvarna), 5. Paturel (F, Yamaha), 6. Bogers (NL, KTM); MX2 průběžně: 1. Jonass, 2. Seewer, 3. Olsen, 4. Paturel, 5. Lieber (B, KTM), 6. Covington.

Enduro GP

Grevena, Řecko

Páté kolo mistrovství světa v enduru je minulostí. Původně se mělo závodit na Slovensku, ale tam byl závod zrušen, tak se šampionát přesunul do Řecka. První závodní den se s náročnou tratí nejlépe popral Angličan Steve Holcombe, za ním dojel Nathan Watson. Druhý závodní den si dva nejlepší jezdci pořadí prohodili, první tedy Watson, druhý Holcombe. Třetí místo v obou závodech udržel Loic Larrieu.

První den: 1. Holcombe (GB, Beta), 2. Watson (GB, KTM), 3. Larrieu (f, Yamaha), 4. Salvini (I, Beta), 5. Nambotin (F), 6. Betriu (E, oba KTM); Druhý den: 1. Watson, 2. Holcombe, 3. Larrieu, 4. Salvini, 5. Betriu, 6. Bellino (F, Husqvarna); Průběžně: 1. Holcombe, 2. Larrieu, 3. Nambotin, 4. Watson, 5. Phillips (AUS, Sherco), 6. Redondi (I, Honda).

Britské superbiky

Snetterton, Velká Británie

Jakub Smrž v kategorii Superbike startoval do prvního závodu z devátého místa. První rozjížďka bohužel skončila prvním letošním pádem a Smrž do cíle nedojel, ve druhé jízdě byl v cíli dvanáctý. Matěj Smrž bohužel ve Snettertonu do závodu Superstock 1000 nemohl nastoupit kvůli opakovanému poranění hlavy.

První závod: 1. Byrne (GB, Ducati), 2. Brookes (AUS, Yamaha), 3. O’Halloran (Honda), 4. Haslam (Kawasaki), 5. Linfoot (Honda), 6. Dixon (všichni GB, Kawasaki); Druhý závod: 1. Byrne, 2. Brookes, 3. O’Halloran, 4. Dixon, 5. Hopkins (USA, Ducati), 6. Hickman (GB, BMW)… 12. J. Smrž (BMW); Superbike průběžně: 1. Mossey, 2. Byrne, 3. Haslam, 4. Brookes, 5. O’Halloran, 6. Hickman…18. J. Smrž.

Sajdkár GP

Iffendic, Francie

Tomáš a Ondřej Čermákové zvládli šestý závod mistrovství světa ve Francii velmi dobře. V kvalifikaci zajeli druhý čas a měli výhodnou pozici do závodů. V prvním závodu jim ale nevyšel start, Čermáci se pohybovali až kolem 20. místa, stíhací jízdou se však dostali až na páté. Ve druhém závodě dojeli šestí, celkově z toho bylo páté místo. Závod ve Francii vyhrálo duo Etienne Bax a Nicolas Musset, šampionát průběžně vedou Giraud s Mucenieksem. Čermáci jsou průběžně osmí.

Závod: 1. E. Bax/Musset (NL/F, WSP/Zabel), 2. Willemsen/R. Bax (NL, WSP/Zabel), 3. Daiders/Stupelis (LV, VMC/Zabel), 4. Hermans/van Gaalen (NL, VMC/Zabel), 5. Čermákovi (WSP/Mega), 6. Veldman/Beunk (NL, WHT/Husqvarna); Průběžně: 1. Giraud/Mucenieks (F/LV, WHT/Husqvarna), 2. Bax/Musset, 3. Willemsen/Bax, 4. Brown/Millard (GB, WSP/Zabel), 5. Hermans/van Gaalen, 6. Vanluchene/Kurpnieks (B/LV, VMC/Zabel)…8. Čermáci.