Zapomenuté heslo

Přihlášení přes Facebook fb login

Začnou závody na Tourist Trophy v sobotu?

vydáno 1. 6. 2017, text Dominika Nováková, foto iomtt

Letošní Tourist Trophy na ostrově Man je už v plném proudu. Tedy, jak se to vezme. Ze čtyř plánovaných tréninkových dnů se zatím uskutečnil pouze jeden plnohodnotný. Za všechno může mlha, která nedovolila závodníkům nasadit ostré závodní tempo a helikoptérám v případě potřeby vzlétnout. Stihne se první závod TT už v sobotu?

Toť otázka. Sobotní a pondělní tréninky byly na Manu kvůli počasí úplně zrušeny, ve středu zvládli objet závodníci na 60kilometrové trati Mountain Course maximálně jedno kolo. Ani opakovaný start tréninku počasí nepřesvědčil a vedení závodu bylo nucené ho předčasně zrušit. Ředitel Tourist Trophy na Manu řekl, že očekává odložení zahájení sobotních závodů Superbike a Sidecar do neděle, závodníci s minimem najetých kilometrů ani nemůžou být vpuštěni do závodu. Sobotní závody by se tak přesunuly na neděli a v sobotu by se uskutečnil ještě jeden mimořádný trénink.

Úterní trénink

Ten se po dvou zrušených stal konečně dnem startu 110. ročníku velké motocyklové soutěže. Byl první a zatím i poslední, které počasí nechalo dojet až do cíle. První na dráhu vyjeli tradičně nováčci, další na programu byly sidecary, superbiky, supersporty a lightweighty. I v úterý to ale nebylo úplně dokonalé, protože chvílemi pršelo. V kategorii Superbike měl nejrychlejší čas Ian Hutchinson. Jako jediný také zajel kolo pod 18 minut (17:59.376) a dostal se přes 125,84 mph. Druhý, který překročil hranici 125mph je Michael Dunlop, v kategorii superbike druhý nejrychlejší s časem 18:00,744 s na kolo. Třetím nejrychlejším byl Dan Kneen: 18:09,741s a 124,64 mph.

Stejné pořadí na prvních dvou místech bylo i ve třídě Supersport, první Hutchinson 18:41,183 s (121,147 mph) a druhý Michale Dunlop. Třetím jezdcem v pořadí je Gary Johnson, který zajel 120,311 mph s časem 18:48,977 s. Michal „Indi“ Dokoupil se probojoval na 27. pozici, zajel čas 19:48,831 (114,253 mph). Kamila Holána zastavila závada na elektroinstalaci.

Mezi lightweighty byl po úterním tréninku nejrychlejší Michael Rutter s časem 19:52,040 (113,946 mph). Druhý Ivan Lintin zajel 113,856 mph a stačil se s Kawasaki dostat jako poslední čas na kolo pod dvacet minut. Třetí byl Daniel Cooper (111,833 mph). Sajdkáry ovládli domácí Dave Molyneux/Dan Sayle (114,90 mph). Druzí byli bratři Birchallovi (110,917 mph) a třetí Pete Founds/Jevan Walmsley (110,427).

Středeční zkrácený trénink

I ve středu byl nejrychlejším jezdcem kategorie Superbike Ian Hutchinson, který jedno jediné objeté kolo zvládl za 17:33,038 s (128,99 mph). Také druhé místo zůstává beze změny. Michael Dunlop dosáhl rychlosti 127,23 mph. Posledním jezdcem s kolem pod osmnáct minut je třetí Dean Harrison, který jel 126,16 mph. Mezi superstocky vede i po středě Dan Kneen s časem na kolo 18:04,996 (125,19 mph). Druhý je Peter Hickman (124,90 mph) a třetí Steve Marcer. První kilometry najel konečně i Kamil Holán, který byl mezi superstocky čtrnáctý a v kategorii Superbike 28. V superpostech byl nejrychlejší Lee Johnston, který jako jediný dal kolo pod 19 minut (18:31,885 s). Druhý je James Cowton a třetí Sam West. Michal „Indi“ Dokoupil si dojel pro 29. čas. Havaroval Dave Sellers, který byl převezen do nemocnice s podezřením na zlomené žebro.