vydáno 23. 4. 2018, text Petr Hájek , foto TZ

Uplynulý víkend byl opět bohatý na vrcholné sportovní události. Zrekapitulujme si ve stručnosti, co se kde odehrálo a komu se do nového týdne nejlépe vstávalo.

Vítězný Márquez vzdal hold před rokem zesnulému Nicky Haydenovi
Grand Prix Austin
V Texasu jel Marc Márquez (Honda) svou 93. GP a chtěl se rehabilitovat za své prohřešky z minulé velké ceny. Podařilo se mu to dokonale, přestože byl z pole position odsunut do druhé startovní řady za prohřešek v kvalifikaci. Vyhrál s velkým náskokem před Viňalesem (Yamaha) a Iannonem (Suzuki) a zůstal na okruhu COTA neporažen. Karel Abraham uzavíral závodní pole a nakonec vzdal pro bolesti po sobotním pádu.
Závod Moto2 vyhrál po velkém boji s Alexem Márquezem Francesco Bagnaia z Rossiho týmu Sky Racing VR46. V Moto3 zvítězil favorizovaný Jorge Martin na Hondě, náš Jakub Kornfeil (KTM) obsadil výborné sedmé místo, přestože se kvalifikoval až 21. časem.

Ondra Ježek dojel ve druhém závodě před Hernandézem a připsal si bod
Superbiky Assen

Na nejstarším aktivním závodním okruhu v nizozemském Assenu se odehrálo další kolo mistrovství světa superbiků a supersportů. Každý z továrních jezdců Kawasaki vyhrál jeden závod, v sobotu Rea, v neděli Sykes – oba Britové. Náš Ondra Ježek i přes neutuchající technické potíže pozávodil Yonnyho Hernandeze a podruhé letos získal bod za 15. místo. Závod supersportů se stal kořistí Francouze Cluzela.

Vítězná Honda, kterou sedlali Hook, Foray a Techeremond
24 h Le Mans

Populární vytrvalostní závod na neméně populární francouzské trati se jel po čtyřicáté a zdálo se, že vyhraje Yamaha. Měla ale obrovskou smůlu, nejprve havaroval z vedoucího místa Marvin Fritz z továrního týmu YART a v neděli ráno havaroval nejzkušenější pilot týmu GMT94 David Checa, když vedl s náskokem několika kol… Vítězem se tak stal tým F.C.C. TSR Honda France s jezdci Hookem, Forayem a Techerem.
Nechyběli naši závodníci, Jakub Smrž a Karel Hanika dojeli s týmem Mercury Racing na výborném 9. místě, Chmelík s Popovem skončili třiatřicátí s týmem Exteria Eko Racing a jen Matěj Smrž s týmem HRT 100 závod nedokončil.

Merzouga rally
Španěl Barreda vyhrál v jižním Maroku 9. ročník populární Afriquia Merzouga rally dakarské série před Argentincem Benavidesem, oba z továrního týmu Hondy. Jiří Kalát obsadil 41., Milan Engel 64. místo, Laia Sanzová dojela čtrnáctá. Ve čtyřkolkách skončil Tomáš Kubiena na šestém místě.

Speedway – extraliga
Již v úterý se jelo na pražské Markétě první kolo plošinářské extraligy a o jediný bod zvítězilo domácí družstvo, které jako jediné nemělo v sestavě zahraničního jezdce a naopak nasadilo dva juniory. Druhé skončily Pardubice před Slaným a slovenskou Žarnovicí.

FMX Mnichov
V bavorské metropoli soutěžili motocykloví akrobaté v první soutěži letošního mistrovství Evropy. Měli jsme na startu hned tři borce, do finálové šestky prošli Libor Podmol a Petr Pilát, na bednu to ale tentokrát nestačilo, obsadili čtvrté a šesté místo, Matěj Česák byl klasifikován na devátém místě, vyhrál domácí Luc Ackermann.

Ve Foxborough pozávodil všechny Američany Francouz Musquin
Superkros USA

V americkém Foxboroughu nedaleko Bostonu se jel již 15. závod letošního seriálu amerického a světového mistrovství v superkrosu. Stupně vítězů obsadila jako v předešlých dvou závodech trojice, která je na čele celkového pořadí, jen se trochu prohodili: vyhrál Francouz Musquin před Američany Tomacem a Andersonem. Posledně jmenovaný má našlápnuto ke svému prvnímu titulu, vede o 34 body před Musquinem, Tomac už na titul nedosáhne.