Bell chystá přilbu s panoramatickou kamerou

vydáno 26. 1. 2016, text David M. Bodlák, foto Bell/360fly

Vzpomínáte, jak se před lety vozily na nádrži VHS kamery, přichycené přes kus molitanu americkou páskou? Od té doby se mnohé změnilo a speciální vodotěsné kamerky jsou dnes častým a běžným doplňkem. Na obzoru je ale zcela nová dimenze pořizování videí.

Technika v oblasti minikamer se neustále zlepšuje. Modelů i značek v různých cenových relacích je opravdu mnoho a můžete si tak libovolně pořizovat videa i snímky z motorky či z helmy, a to vždy přes nějaké samolepicí adaptéry a držáky. S něčím zcela novým se ovšem na veletrhu Consumer Electronics Show (CES) pochlubila dvojice Bell a 360fly.

Vzhledem k tomu, že motocyklové helmy Bell jsou asi každému známé, bude vás nejspíš zajímat, co je 360fly. Jde o značku, která má na svědomí revoluční 360° kamery. Toto zařízení dokáže snímat panoramatický režim (360°horizontálně, 240°vertikálně) ve 4K rozlišení (2880 × 2880 px v 30 snímcích za sekundu) a při prohlížení záznamu je pak jen na vás, kam se chcete zrovna dívat. Kameru lze přepnout i do normálního režimu, kdy snímá obraz s poměrem stran 16:9 a umí i takové věci jako časosběr v několika nastavitelných intervalech od 1 do 60 sekund, nabízí vestavěný GPS senzor, který umí nahrát do záznamu údaje z výškoměru, tlakoměru i tachometru a je možné ji přes WiFi nebo modrý zub propojit s počítačem, tabletem nebo chytrým telefonem. A právě tuto kameru hodlá firma Bell zabudovat do své nejlepší motocyklové přilby - integrálky Pro Star z odlehčeného karbonu TeXtreme®, kterou chystá spolu s dalšími dvěma modely jakožto horkou novinku letošního roku.

Nutno podotknout, že při vývoji modelové řady Star firma Bell spolupracovala se světovými závodníky, a už jen to, že v nabídce bude pět velikostí skořepiny, je dost zásadní informace. Nové Starky nabídnou rozšířený zorný úhel, propracovaný systém větrání a rovněž si budete moci pořídit fotochromatické plexi. Jednotlivé modely (Star, Race Star a nejvyšší Pro Star) se budou lišit v použitých materiálech, a to jak skořepiny, tak i vnitřku. Pro Star a Race Star například dostanou kromě speciální ultratenké vrstvy karbonu kvůli lepší ochraně při nárazu lepší interiér z materiálu VIRUS® CoolJade™, který by měl dokázat ochladit vnitřek helmy až o deset stupňů. Navíc u těchto dvou modelů výrobce Bell použil revoluční spojení skořepiny a interiéru zvané Flex. Jedná se o patentovanou technologii, kdy oproti běžnému použití polystyrenu, jakožto prvku tlumicího náraz, je v tomto případě použita kombinace tří materiálů s rozdílnou hustotou, pohlcujících náraz v různých rychlostech - nízkých, středních a vysokých. Paměťový efekt střední vrstvy polyolefinu je unikátní dokonalým přizpůsobením se tvaru hlavy a celá stavba chrání jezdce proti úrazu krční páteře v případě rotačního impaktu, kdy jednotlivé vrstvy (polypropylen, polyethylen a polyolefin) mají možnost vzájemného kluzu a tím zmírnění tlaku na krční páteř. Naproti tomu i základní model Star se bude řadit mezi ty lepší helmy na trhu, přičemž dostupnost by měla být od května letošního roku a cenově by se tyto helmy měly pohybovat od 13 500 Kč do 40 000 Kč. O kombinovaném produktu Bell/360fly zatím informace nejsou, ale vzhledem k tomu, že samotná kamera vyjde v přepočtu na nějakých 10 000 Kč, dá se očekávat, že za komplet by to mohlo být okolo 50 000 Kč a víc. Ale je to jen naše spekulace.

A jak kamera 360fly, která se už objevila i v MotoGP, funguje? Koukněte na video!

Komentáře k článku:

Pítrs 31. 1. 2016
tak tohle chci!Další články z rubriky

  • ČMN 11/2018 právě v prodeji
  • Travis Pastrana zopakuje skoky Evela Knievela!
  • 7 věcí, které potřebujete vědět o nové Aprilii Dorsoduro 900

Kam dál

  • VIDEO: KTM 790 Duke alias Posel budoucnosti
  • <span style="color: red">ČMN 2007: </span> Stará dobrá škola
  • 5 rozdílů: Jawa 350 Special vs. Jawa 350 OHC

Technická poradna

Zodpovězené 330 otázek

Suzuki DR 800 S BIG '96

Ahoj Dnes se mi stala taková nepříjemnost při dojíždní do křižovatky jsem zařadil trojku a nic trojka zařazená a chová se jako neutrál...

Nezodpovězené 365 otázek

Peugeot Elystar 50 '03

Dobrý den, mám Peugeot Elytar 50 TSDI, r.v. 2003. Skutr má najeto cca 9000 km...


© Copyright Bikes Publishing, s.r.o 1998 - 2018 - Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno. Obsah vygenerován 25. 5. 2018 v 5:20 za 0.765 sekundy. TOPlist